Sprawy rozwodowe często ciągną się miesiącami – wynika to nie tylko z przepracowania urzędów, ale również z faktu, że w wielu przypadkach sami małżonkowie utrudniają zakończenie procesu szukając sposobów na zapewnienie sobie największych profitów. Czy możliwe jest przeprowadzenie rozwodu w miarę szybko? Od czego zależy poziom skomplikowania spraw rozwodowych?

Skąd tak duża liczba rozwodów?

Olbrzymia liczba rozwodów to prawdziwy znak naszych czasów – urzędnicy wskazują, że nie tylko rozwodzi się co trzecia para małżeńska, ale również coraz więcej par, których staż małżeński nie przekroczył 5 lat. Sytuacja taka wynika najczęściej z różnic światopoglądowych oraz odnalezieniu się w nowej sytuacji. Wiele par wskazuje na powody rozwodu także różnice w chęci lub niechęci do posiadania potomstwa. Rozwody to oczywiście też pokłosie niewierności małżeńskiej. O powodach rozwodów przeczytamy na stronie adwokat-katowice.info.pl/rozwody-separacje.

Jak przeprowadzany jest rozwód?

Złożenie pozwu rozwodowego wymaga skompletowania odpowiednich dokumentów, w tym skróconego odpisu aktu małżeńskiego oraz ( w przypadku posiadania nieletnich dzieci) skróconego odpisu aktu urodzenia. Jeśli dokumentacja jest pełna sąd przyjmuje wniosek i wysyła drugiemu współmałżonkowi kopię pozwu. Ten ma określoną ustawowo ilość dni na odniesienie się do pozwu. Jeśli strony nie mają uwag ustalana jest data rozprawy rozwodowej podczas której małżonkowie odpowiadają na pytania sędziego. Sąd może wskazać konieczność odroczenia rozwodu, dając małżonkom dodatkowy czas do namysłu. Jeśli jednak ci pozostają pewni swojego postanowienia konieczne jest rozdzielenie majątku oraz objęcie opieką małoletnie dzieci przez jednego z rodziców. Aby rozwód otrzymać szybciej warto rozważyć pomoc mediatora.

Comments are closed.