Dania kuchni europejskiej mogą zaskoczyć – przekonują kucharze i twórcy przepisów kulinarnych. Olbrzymia ilość wpływów oraz możliwość kreowania niebanalnych dań sprawia, że kuchnia europejska jest zróżnicowana, ciekawa i przede wszystkim: smaczna. Czy warto wykorzystać ją w codziennych posiłkach? Zdecydowanie tak!

Czym wyróżnia się kuchnia europejska?

Kuchnia europejska jest niezwykle zróżnicowana – wynika to zarówno z tradycji, jak również geograficznego położenia konkretnych państw. Państwa północne, takie jak Finlandia czy Szwecja chętnie sięgają po mięso, ale i ryby – dostęp do morza sprawia, że dania tego typu są dostępne i tanie. W przypadku Bałkanów podstawą są warzywa takie jak ziemniaki, papryka, pomidory. Ceni się tu również mięsa, w tym baraninę. W obrębie basenu Morza Śródziemnego kuchnia staje lżejsza – królują tu owoce morza, ale również makarony, warzywa, grzyby. W tej części Europy podaje się również niebanalne zupy i dania mięsne, które zachwycają aromatem i smakiem.

Aromatyczne i sycące zupy – nie tylko jesienią i zimą!

Zupy jeszcze do niedawna kojarzone były z posiłkami w stylu retro. Dzisiaj wracają one do mody w wielkim stylu, a kucharze i dietetycy przekonują, jak doskonałe właściwości mają odpowiednio przygotowane zupy. Polska kuchnia słynie z pysznych zup – rosół, kapuśniak czy zupa grzybowa to tylko kilka z wielu propozycji, które bez trudu wykreujemy w domu. Przyglądając się kuchni europejskiej, zauważymy, że zupy znajdziemy także w kuchni francuskiej czy hiszpańskiej. Doskonałym przykładem może być przepis na zupę cebulową z serem. Takie danie doskonale rozgrzeje po dniu spędzonym poza domem, zaspokoi apetyt. Zupa cebulowa wykonywana jest na wywarze warzywnym, a dodatkowo smaku dodaje jej ser cheddar. Tak skomponowane danie przypadnie do gustu wszystkim domownikom!

 

Comments are closed.