BHP, czyli bezpieczeństwo i higiena pracy – chyba każda osoba dorosła miała styczność z tym sformułowaniem. Nawet dzieci w szkołach wiedzą już co nieco na ten temat. Teraz kwestia BHP została wyniesiona na zdecydowanie wyższy poziom – co też umożliwił certyfikat ISO 45001. Co należy o nim wiedzieć?

Nowy system do wprowadzenia

Praca zgodnie z obowiązującymi zasadami BHP obowiązuje na terenie każdego zakładu pracy. Niezależnie od tego, z jakim profilem działalności ma się do czynienia. Tym bardziej że zgodne jest to z określonymi przepisami prawa. Można jednak doprowadzić do wdrożenia nowoczesnego systemu bezpieczeństwa, który sprawi, że dany zakład okaże się jeszcze przyjemniejszym miejscem pracy, pozytywnie ocenianym przez pracowników. To właśnie o tym mówi ISO 45001. Wdrożenie ISO 45001 to aspekt, na którym zależy coraz większa liczba przedsiębiorstw. 

Cele ISO 45001

Cele, które każda firma postawi sobie w tym momencie, powinny być zgodne z polityką BHP. Muszą one opierać się na takich elementach jak:

  • opracowanie oceny ryzyka i szans,
  • wymagania prawne i inne, które dotyczą organizacji w obszarze BHP,
  • rozmowy z pracownikami i kadrą kierowniczą, którzy także są w stanie wskazać, co tak naprawdę powinno się polepszyć.

Samodzielne opracowanie każdego z tych elementów może być ciężkie. Dlatego wsparcie firmy konsultingowej będzie jak najbardziej wskazane. Jest go w stanie udzielić firma konsultingowa DJB doradztwo. Prawdziwi specjaliści, którzy przeprowadzą audyt ISO 45001.

Wymagania dla nowych celów

Właściwie można by powiedzieć, że samo określenie celów nie będzie tak trudne. W szczególności, jeżeli w tej kwestii otrzyma się prawidłowe wsparcie. Zdecydowanie trudniejsze okaże się jednak dopilnowanie tego, aby poszczególne osoby były w stanie zrozumieć, że od teraz będą obowiązywać zupełnie nowe reguły. Niby nie będą one różnić się od poprzednich, ponieważ głównym celem będzie wykonanie wszystkich obowiązków. Trzeba jednak poinformować poszczególne osoby o tym, że ma się do czynienia z zupełnie innymi celami. Co więcej, jeżeli ma się do czynienia z różnymi celami na terenie całej firmy, każda z osób na bieżąco musi być o tym informowana. Poszczególni pracownicy będą wyznaczeni do tego, aby na bieżąco monitorować realizację danych celów. Ich zadaniem będzie również reakcja na ewentualne odstępstwa, które na samym początku na pewno będą występować. Z czasem jednak ta sytuacja na pewno się zmieni, wraz z biegiem upływu czasu od wdrożenia ISO 45001. 

 

Comments are closed.

rter-links.com home.pl https://ciekawostki-porady.blogspot.com/