Mikroimplant ortodontyczny, znany również jako miniśruba ortodontyczna lub TAD (Temporary Anchorage Device), to niewielki element stosowany w nowoczesnej ortodoncji, który umożliwia precyzyjną i efektywną kontrolę przemieszczanie zębów. Te małe śruby, wykonane z tytanu, są czasowo wprowadzane do kości szczęki lub żuchwy, aby stanowić stabilny punkt zakotwiczenia dla sił ortodontycznych. Nowoczesny mikroimplant ortodontyczny to rozwiązanie wpływające na zwiększenie skuteczności i skrócenie czasu leczenia.
Mikroimplant ortodontyczny – co warto widzieć?
W tradycyjnych aparatach ortodontycznych siły potrzebne do przemieszczania zębów są często generowane poprzez przymocowanie drutów do innych zębów. Mikroimplanty ortodontyczne eliminują potrzebę takiego pośrednictwa, co zwiększa precyzję i skuteczność leczenia. Mikroimplanty są stosowane jako dodatkowe punkty kotwiczenia, które pomagają ortodoncie w kontrolowaniu ruchu zębów.
Wprowadzenie mikroimplantu jest stosunkowo proste i praktycznie bezbolesne. Procedura wykonywana jest w gabinecie ortodontycznym, a dla zwiększenia komfortu pacjenta zabieg odbywa się w znieczuleniu miejscowym. Po umieszczeniu mikroimplantu i zamocowaniu za pomocą specjalnego klucza, ortodonta może natychmiast rozpocząć jego użycie do przemieszczania zębów. Mikroimplant ortodontyczny stosuje się wraz z innymi metodami leczenia takimi jak aparat stały lub nakładkowy.
Czym się charakteryzuje mikroimplant ortodontyczny?
Mikroimplant ortodontyczny jest innowacyjnym rozwiązaniem stosowanym w skomplikowanych wadach zgryzu. Wykonane ze specjalnie dobranych, wysokiej jakości materiałów umożliwiają kontrolowanie ruchu zębów, co ma istotny wpływ na rezultaty leczenia. Niewątpliwą zaletą mikroimplantu ortodontycznego jest niewielka inwazyjność. Nie wpływają na zdrowie jamy ustnej i są bardzo łatwe do usunięcia po zakończeniu leczenia. Mikroimplanty są również bardzo uniwersalne, ponieważ można je stosować w przypadku różnych problemów ortodontycznych, w tym również bardzo skomplikowanych. Dodatkowo mikroimplant ortodontyczny chroni przed koniecznością usunięcia zębów stałych lub innymi zabiegami z zakresu chirurgii ortognatycznej. Zastosowanie mikroimplantów pozwala również zwiększyć komfort pacjenta podczas leczenia ortodontycznego, a w przypadku aparatów nakładkowych Aligner znacząco skrócić jego czas i zwiększyć jego skuteczność.
Warto jednak pamiętać, że mikroimplanty ortodontyczne, które wprowadza się do kości żuchwy lub szczęki może powodować dyskomfort u niektórych pacjentów. Podobnie jak w przypadku każdej procedury medycznej, istnieje ryzyko odrzucenia mikroimplantu, infekcji, czy uszkodzenia zębów. Przed podjęciem decyzji należy skonsultować się z ortodontą, zapoznać się z przeciwwskazaniami i ewentualnymi działaniami niepożądanymi.
Mikroimplanty ortodontyczne to nowoczesna i skuteczna metoda, co wiąże się z dość wysoką ceną, dlatego w przypadku mniej skomplikowanych wad zgryzu warto rozważyć zastosowanie takiego rozwiązania.
Kiedy stosuje się mikroimplanty ortodontyczne?
Mikroimplanty są szczególnie użyteczne w skomplikowanych przypadkach ortodontycznych, gdzie precyzyjne kontrolowanie ruchu zębów jest kluczowe, a tradycyjne metody leczenia nie przynoszą pożądanych rezultatów. Mikroimplant ortodontyczny jest wskazany w takich przypadkach jak:
- konieczność zamknięcia łuków po usuniętych zębach,
- intruzji zębów (gdy zbyt wydłużone zęby wtłaczają się do kości),
- przemieszczania się zębów,
- asymetrii w ustawieniu lub zmian w nachyleniu zębów,
- potrzeby skróceniu czasu leczenia aparatem nakładkowym.
Mikroimplant ortodontyczny to nowoczesne narzędzie, które znacząco zwiększa możliwości i skuteczność leczenia ortodontycznego. Pacjenci mogą liczyć na zwiększony komfort i satysfakcjonujące efekty leczenia. Decyzję o zastosowaniu mikroimplantu powinien podjąć ortodonta, np. z Neoorto w Łodzi, po dokładnej analizie indywidualnych potrzeb i stanu zdrowia pacjenta.
Comments are closed.