Nauka jazdy konnej nie ogranicza się do opanowania poruszania się w siodle. Każda osoba poznająca tajniki pięknej, ale jednocześnie wymagającej dyscypliny powinna poznać zasady opieki stajennej. W pierwszej kolejności należy zapoznać się ze wszystkimi elementami wyposażenia zwierzęcia. Jednym z nich jest czaprak – element zakładany na grzbiet konia przed każdą przejażdżką. Czym dokładnie są czapraki i jaką pełnią funkcję? Sprawdź!

Czapraki – dlaczego są tak ważne?

Czapraki na pierwszy rzut oka przypominają niewielkie pledy o pikowanej strukturze. Ich najważniejszym zadaniem jest wypełnienie przestrzeni znajdującej się pomiędzy skórą na grzbiecie wierzchowca a siodłem. Czaprak, zwany również potnikiem, odgrywa niezwykle ważną rolę. Przede wszystkim, dodatkowy element założony pod siodło zmniejsza i równo rozkłada nacisk na grzbiet zwierzęcia. Jego miękka struktura minimalizuje tarcie, zapobiegając tym samym powstawaniu na skórze bolesnych otarć i odparzeń. Ponadto, czapraki doskonale wchłaniają pot, zmniejszając dyskomfort odczuwany przez konia w trakcie długich przejażdżek w ciepłe dni.

W sklepach z profesjonalnym sprzętem jeździeckim znajdziemy czapraki o zróżnicowanym kształcie. To, jaki model sprawdzi się wdanym przypadku, zależy od typu siodła i stylu jazdy.

Z czego wykonane są czapraki?

Czapraki składają się z dwóch warstw: zewnętrznej oraz miękkiego wypełnienia. Wewnętrzna warstwa przeważnie wykonana jest z pianki poliuretanowej lub owaty poliestrowej, a zewnętrzne wykończenie – z  tkaniny poliestrowej, bawełnianej albo alcantary. Powierzchnia czapraków jest pikowana, a obrzeża wykończone elegancką lamówką. Ważne jest, aby czaprak był regularnie prany w wysokiej temperaturze.

 

 

 

Comments are closed.

zobacz więcej https://chuck.com.pl/klucz-do-czterosezonowego-tarasu-ogrzewacze-gazowe/ zobacz