To, gdzie aktualnie można wybrać się na narty, nie ma żadnego znaczenia. To nieistotne, czy wyjeżdża się na narty do Krakowa (a w zasadzie do jego okolic), w Tatry, czy też w Bieszczady… Ważne jest to, by odpowiednio przygotować się do tego wyjazdu. Zwłaszcza, jeśli bierze się pod uwagę kwestie związane z doborem nart.

Na co zwracać uwagę przy wyborze nart?

Pierwszą kwestią jest to, czy w danych nartach można się wygodnie poruszać. Wbrew pozorom jest to bardzo złożona kwestia, gdyż wpływ na nią ma przede wszystkim długość nart. Im jest ona większa, tym łatwiej poruszać się do przodu. Wartość długości nart powinien być dostosowany do wzrostu, wagi i oczywiście do umiejętności narciarza. Oznacza to też, na wybór konkretnego rozwiązania będzie miała też wpływ płeć.

Co zatem wybrać? Jeśli jest się osobą początkującą, można wybierać narty o długości niższej o około 10 cm od wzrostu narciarza. Takie konstrukcje „wybaczają” wiele błędów i pozwalają uczyć się manewrowania na śniegu. Bardziej doświadczeni narciarze powinni wybierać przede wszystkim narty dłuższe od swojego wzrostu o około 10 – 20 cm.

Słów kilka o twardości

Choć na pozór wszystkie narty mają podobne właściwości, to w rzeczywistości warto też zwracać uwagę na ich twardość. Wbrew pozorom nie jest to taka prosta kwestia. Sztywne narty kraków prowadzą się stabilniej, ale nie pozwalają na szybką korekcję położenia. I właśnie dlatego poleca się je osobom, które mają już odpowiednie doświadczenie.

Narty elastyczne (lub jak wolą inni – miękkie) sprawdzą się przede wszystkim u początkujących narciarzy. Ich duża elastyczność sprawia, że łatwiej kompensują one wszelkie nierówności terenu. Ma to szczególne znaczenie dla tych osób, które dopiero uczą się utrzymywać na nich równowagę.

Typ nart również jest ważny!

Wybierając odpowiednie narty kraków, trzeba mieć też na względzie ich typ i konstrukcję. Najpopularniejsze modele to oczywiście allround, za pomocą których z łatwością można się poruszać po przygotowanych i uporządkowanych stokach. O wiele bardziej wymagające są modele typu race, które sprawdzają się podczas szybkiej jazdy. Z kolei modele freeride są wręcz stworzone dla jazdy po trudnym i nieprzygotowanym terenie.

Podsumowując, z punktu widzenia narciarza, wybór odpowiednich nart ma wręcz kluczowe znaczenie. Istotną kwestią jest też renoma zakupionego przez siebie sprzętu. Jeżdżąc np. w Tatrach, dobrym rozwiązaniem jest zakup nart w Krakowie, gdyż to właśnie tam znajduje się szeroka baza sprzętowo – techniczna, w której nietrudno o profesjonalny sprzęt.

Więcej informacji znajdziesz na stronie https://agasport.com.pl/narty-cat-2.

Comments are closed.