Stawy kolanowe, ze względu na swe charakterystyczne położenie, narażone są na działanie bardzo dużych sił. W związku z tym, to właśnie stawy kolanowe często ulegają kontuzjom i przeciążeniom. Ból kolana to dolegliwość, którą zgłasza wielu pacjentów w gabinetach ortopedycznych.  Może objawiać się w różnych pozycjach – podczas stania, chodzenia, wchodzenia po schodach lub przy klękaniu. Co oznacza ból kolana przy klękaniu?

 

Chondromalacja rzepki a ból kolan podczas klękania

 

Wspomniana dolegliwość dotykająca kolana to zmiany degeneracyjne zachodzące w tkance chrzęstnej. Jest to bardzo ważna struktura, wpływająca bezpośrednio na możliwość wykonania ruchu zginania kolana do klęku. Postępujące zmiany w strukturze rzepki powodują, że jest ona mniej wytrzymała, a powierzchnia chrząstki może pękać. Chondromalacja rzepki może być powiązana z chorobami ogólnoustrojowymi, na przykład z reumatoidalnym zapaleniem stawów. Jednakże, może ją wywołać także nadmierna aktywność fizyczna czy otyłość.

 

Ból kolana przy zginaniu – kolano skoczka

 

Jest to zespół dolegliwości wynikających z długotrwałych przeciążeń więzadła właściwego rzepki. Stan zapalny powstający pod wpływem nadmiernego obciążenia tej struktury wywołuje dolegliwości bólowe pojawiające się podczas wchodzenia lub schodzenia po schodach, zginania kolana oraz skakania. Choć jest to dolegliwość najczęściej obserwowana wśród sportowców to dotyka ona także u osób z anatomicznymi wadami budowy stawu kolanowego, osób z nadwagą lub otyłych, a także osób u których występuje osłabienie mięśni pośladkowych.

 

Zwyrodnienie stawów – podstępny wróg kolan

 

Zwyrodnienie stawów to choroba mogąca przez długi czas rozwijać się w ukryciu. Stopniowa degeneracja stawu kolanowego i utrata jego elastyczności da o sobie znać na późniejszych etapach rozwoju zwyrodnienia. Choroba zwyrodnieniowa stawów dotyka najczęściej osób w średnim wieku i starsze, ale niekiedy jest też spotykana wśród młodych ludzi. Do jej charakterystycznych objawów należy zaliczyć poranną sztywność stawów i nocne bóle w stawach dotkniętych zwyrodnieniem. Postępująca choroba może wywoływać także ból kolan przy klękaniu.

 

Nigdy nie ignoruj bólu kolan, od ich sprawności zależy bowiem w znacznym stopniu komfort życia. W przypadku opisanych dolegliwości zgłoś się po pomoc do specjalisty.

Comments are closed.