Towarzystwa ubezpieczeniowe mają w swojej ofercie szereg usług dedykowanych kierowcom. Wśród oferowanych produktów znajduje się ubezpieczenie OC, czyli odpowiedzialności cywilnej. Czy zakup polisy jest obowiązkowy? Sprawdź!

Ubezpieczenie OC – obowiązek każdego kierowcy

Zastanawiasz się, czy musisz wykupić ubezpieczenie OC na swój nowy samochód? Odpowiedź brzmi jednoznacznie: tak! Polisa OC to jedyne obowiązkowe ubezpieczenie komunikacyjne. Do jego zakupu prawnie zobowiązany jest każdy właściciel zarejestrowanego pojazdu mechanicznego (nawet nieużywanego). Nie zwlekaj z wizytą w biurze agenta – wóz należy ubezpieczyć najpóźniej w dniu rejestracji pojazdu.

Ile kosztuje OC?

Wysokość składki za OC nie jest stała. Zależy od wielu zmiennych związanych z kierowcą (jego wieku, doświadczenia za kółkiem, miejsca zamieszkania, a nawet statusu cywilnego) oraz pojazdem (ubezpieczyciel bierze pod uwagę model i markę, rok produkcji, pojemność silnika, moc). Na niemałą ulgę mogą liczyć kierowcy z wieloletnim doświadczeniem, niemający na swoim koncie żadnych stłuczek.

Kary dla zapominalskich

Umowa z ubezpieczycielem zawierana jest na rok. Ważne jest, żeby jeszcze przed wygaśnięciem ochrony podpisać nową umowę. Każdy dzień zwłoki będzie Cię słono kosztował. Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny zajmuje się weryfikacją nieubezpieczonych pojazdów i nakładaniem na ich właścicieli kar finansowych. Ich wysokość zależy od typu pojazdu, liczby dni bez ochrony oraz płacy minimalnej w danym roku. W tym roku kierowca nieubezpieczonego samochodu osobowego zapłaci maksymalnie aż 6020 zł, ciężarowego 9030 zł, a motocykla – 1000 zł.

 

 

Comments are closed.