W sklepach dostępnych jest wiele rodzajów osłon okiennych. Mogą to być klasyczne firanki i zasłony, lub bardziej nowoczesne żaluzje czy też rolety. Jednym z najbardziej charakterystycznych sposobów zasłaniania okien są rolety rzymskie. Dowiedz się, czym się charakteryzują i w jakich wnętrzach sprawdzą się najlepiej. 

Rolety rzymskie – co to takiego?

Rolety rzymskie to specyficzne rolety materiałowe. Są one wykonane z tkaniny, jednak po złożeniu nie zwijają się w rulon. Zamiast tego materiał składa się w efektywne fałdy. Pozwala na to konstrukcja wykorzystująca linki, które odpowiadają za nietypowe ułożenie tkaniny. Rolety rzymskie są więc ozdobną osłoną okienną, która posiada zalety nie tylko praktyczne, ale również estetyczne. 

Zalety rolet rzymskich

Rolety rzymskie świetnie pełnią te same funkcje, co osłony okienne innych typów. Przede wszystkim stanowią one ochronę przed nadmiernym oświetleniem pomieszczenia. Dzięki temu wnętrza nie nagrzewają się, a promienie słoneczne nie przeszkadzają np. w korzystaniu z ekranów. Ponadto zapewniają prywatność, co jest szczególnie ważne w przypadku mieszkań na parterze i domów jednorodzinnych. Pozwalają także całkowicie zaciemnić pomieszczenie w nocy, blokując światło księżyca i lamp ulicznych. To ważna zaleta zwłaszcza dla osób cierpiących na problemy z zasypianiem. 

Rolety rzymskie – elegancja i funkcjonalność

Rolety rzymskie najczęściej wybierane są ze względu na swój ozdobny charakter. Posiadają one bowiem znacznie bardziej interesujący design niż zwykłe rolety materiałowe. Fałdy materiału przypominają spięte zasłony, łącząc w sobie ich elegancję oraz praktyczność rolety. Stanowią idealne rozwiązanie do eleganckich, klasycznych wnętrz, jak i do tych bardziej nowoczesnych. 

Dużą zaletą rolet rzymskich jest fakt, że doskonale komponują się z zestawem zasłon. Świetnie wygląda połączenie, w którym oba elementy wykonane są z tego samego materiału. Stwarza to spójną kompozycję, która najlepiej sprawdzi się w stylu glamour, klasycznym lub kolonialnym.

Rolety rzymskie – personalizacja

Rolety rzymskie wykonywane są na zamówienie klienta. Jest to duża zaleta, ponieważ pozwala to na spersonalizowanie ich wyglądu i funkcjonalności. Można wybierać spośród różnych rodzajów tkanin. Dostępne są takie, które jedynie rozpraszają światło, oraz takie, które zapewniają całkowite zaciemnienie. Te pierwsze doskonale sprawdzą się np. w łazienkach, gdzie gwarantują prywatność nie ograniczając przy tym dostępu do naturalnego światła. Rolety rzymskie występują również w wielu kolorach i wzorach. Warto wybrać takie, które pasują do reszty aranżacji, m.in. do wystroju ścian. 

Jakie rolety rzymskie wybrać?

Rolety rzymskie występują w wielu zróżnicowanych wariantach.  Dzięki temu można je spersonalizować i dopasować do swoich potrzeb. Należy kierować się również własnym gustem i upodobaniami, a także sposobem wykonania rolet. Rolety rzymskie wysokiej jakości znaleźć można m.in. w sklepie Rolety-Żaluzje-Katowice.pl. Stanowią one doskonałe dopełnienie wystroju we wnętrzach w różnych stylach.  

Comments are closed.